הארכיון לתולדות רחובות
hublot replica uk | audemars piguet replica sale | hublot replica uk | replica watches sale
משפחת לוצקי
מיכאל לוצקי                                                              חוה לוצקי
נולד במסטוֹשָן, רוסיה (כיום בֵּלָרוס)                            נולדה במסטוֹשָן שליד פינסק
ב- י"ט בטבת תרכ"ג (1863)                                     שברוסיה (כיום בֵּלָרוס) (ב- 1861)
 שנת עלייה- 1886                                                    שנת עלייה- 1886
 
צאצאים: נתן, שלום, חיה, דב, מאיר, רבקה, יהודית ויעקב (תאומים)
 
                                                       מיכאל (מיכל) לוצקי וחוה לוצקי
   
                         מיכאל (מיכל) לוצקיחוה לוצקי
 

 

מיכאל וחוה לוצקי עלו לארץ ממסטוֹשָן שליד פינסק שברוסיה (כיום בֵּלָרוס) במסגרת הַעֲלִיָה הראשונה יחד עם בנם נתן. הם התיַשבו בשכונת נוה-צדק ביפו. שם נולדו ילדיהם שלום, חיה ודב. בשנת 1895 (או 1896) עברו לרחובות. ברחובות נולדו להם ארבעה ילדים נוספים, מאיר, רבקה. יהודית ויעקב.

מיכאל לוצקי נולד בסטושן לאביו שלום-ניסן ולאמו שרה-לאה ביום י"ט בטבת תרכ"ג (1863). הוא לא השתייך לקבוצת מייסדי רחובות, בעלי הבתים והמגרשים, אלא היה מבין בעלי המלאכה שהצטרפו למושבה ולכן שכר דירה מאחד מבעלי הבתים. בשנת תרנ"ד (1894) הגיש בקשה להתישב ברחובות: "נגר אנכי וכמעט רוב מלאכתי במושבתכם ת"ו. ולכן אבקש מכם שתרשוני לקנות חלק אחד ממגרשי העיר, השיך להאדון איזענבערג, אשר הוא חפץ למכור לי ...". בוועד המושבה- "הוחלט להרשות למיכל לוצקי לבנות לו בית-חרֹשת-עבודה וגם לגור בו עם בני משפחתו בתנאי ש " ... את הבית יבנה מעץ ולא יעשה כל יסוד אבנים, ועל זה יתן ערובה בכתב". בסופו של דבר רכש מגרש ברחוב יעקב ועליו בניינים למגורים, למלאכה ולרפת. במהלך התיַשבותו במושבה נתקל בקשיים כלכליים. מיכאל רכש חלקת כרם וממכירת הענבים שִלֵּם את חובותיו. למשפחה היו שתי פרות לאספקת חלב, שאותן הוליכו הבנות יום-יום להשקיה מבאר המושבה. בחצר עמד תנור בנוי חומר (טַבּוּן) שבו אפו את הלחם למשפחה.

מיכאל לוצקי היה הנגר הראשון במושבה רחובות וכינוי היה "ר' מיכל הנגר". בין מעשי ידיו נמצאים ארון הקודש בבית הכנסת הגדול ועבודות הנגרות בבית העם. הימים ימי שלוט התורכים בארץ, ומיכל הנגר התמחה בבניית גגות בתים במהירות, תוך לילה, כדי למנוע הריסתם לפי החוק העותמני. בראשית שנת תרע"ב (סוף 1901) השלים מיכל הנגר בניית בית לפועלי רחובות.
מיכאל לוצקי היה ידוע במושבה גם כמארגן תעלולים של חבורת הצעירים במושבה. במלחמת העולם הראשונה, ביום כ"ו בתמוז תרע"ה, הלך לעולמו בן 51 ונקבר בבית הקברות הישן ברחובות. על מצבת קברו נכתב: "איש נהנה מיגיע כפיו". את סיפורו של ר' מיכל הנגר אפשר לקרוא בספר "משפחת האדמה" של הסופר משה סמילנסקי (חלק ג', עמ' 81-84).
חוה לבית מטצקי נולדה להוריה אליעזר ושרה לאה בסטושן (?) ליד פינסק, ביום ב' בשבט תרכ"א (1861). היא עלתה ארצה עם משפחתה, כמסופר לעיל. עם פטירת בעלה מיכאל פתחה חנות מכולת קטנה לפרנסתה, בעזרת הילדים, שהיו אז בני 12 עד 18. לאחר מלחמת העולם הראשונה, עם גידול מספר תושבי המושבה, הוסיפה לפרנסתה מהשכרת חדרים בבתים שבחצר. למשפחה היו פרות, שאת תוצרתן מכרו. במהלך חייה במושבה התפרסמה חוה כְּאִשָה צדקנית, שנתנה מתן בסתר לנזקקים והזמינה לארוחות בביתה את פועלי המושבה, כשרעבו ללחם. היא הקימה את אגודת "לינה" במושבה שעסקה בהכנסת אורחים. על פעולותיה אלה זכתה בהנצחת שמה באחד הרחובות הסמוכים לחצרה, רחוב "חוה לוצקי".
חוה נפטרה בת 99 ביום כ"ט באדר תש"ך (1960). היא נקברה בבית הקברות הישן ברחובות, ליד קבר בעלה מיכאל.
 

 

 
 
משפחת לוצקי
משפחת לוצקי