הארכיון לתולדות רחובות
חדשות חודש יוני
ברחובות המושבה הקימו גם מולדת של תרבות. והפעם הסיפור של המוסיקה ..

במהלך השנים הגיעו לרחובות חובבי מוסיקה ונגנים רבים. בסוף שנות העשרים לימדה הגב' פניה ניץ פסנתר, יחיאל פלדי הקים בשנות השלושים את תזמורת המנדולינות, בשנת 1938 יזמה גב' בתיה הבר-שיים הקמת אגודה שנקראה "אגודת חובבי המוסיקה", שמטרתה היתה השמעת קונצרטים למוסיקה קאמרית. וגם הופעות של תזמורות התקיימו במושבה - התזמורת הארץ-ישראלית (כיום הפילהרמונית) הופיעה בו מספר פעמים בשנה.

והעתיד כולו לפנינו...

פרדס מינקוב
הפרדס הראשון ברחובות ניטע על ידי זלמן מינקוב בשנת תרס"ד (1904) על שטח שנרכש מערביי רמלה ונקרא קדימה. כך נפתח פרק חדש בחקלאות של המושבה, שלפני כן התבססה על גפנים ושקדים.
 
 
מינקוב היה חלוץ הפרדסנות במושבה והקפיד על עבודה עברית טהורה בפרדסו. בפרדס מצאו עבודה קבועה  עשרות פועלים מעולי העלייה השניה. עם מותו של מינקוב עבר הפרדס בשנת 1911 לידי שמואל טולקובסקי, ובשנת 1924 לידי גוטהלף.
 
 
בריכת ההשקיה בפרדס שימשה לשחיה של צעירי המושבה והיתה מוכרת בשם "בריכת גוטהלף" ועליה מבוסס סיפורו של ס' יזהר "רחיצה בבריכה".
 
רחצה בבריכה, 1943
בריכת גוטהלץ - פרדס מינקוב, 1943
 
בחלוף השנים נעזב הפרדס והשטח החליף ידים. במקום נותרה חצר מוקפת חומה ובתוכה בית פרדס ובריכת מים להשקיה. בתרומת משפחת מינקוב עבר הפרדס לרשות העירייה. האתר שוקם ושוחזר והוקם בו "אתר הפרדסנות", המציג את תולדות הפרדסנות במושבה.
 
הפרדס נמצא ליד דרך בגין, מול מכון אילון.